П’ять цікавих туристичних пам’яток Полтави

П’ять цікавих туристичних пам’яток Полтави

Полтава – важливий історичний та культурний центр України, батьківщина Івана Котляревського та Юрія Кондратюка, місце, де розгорталися події Полтавської битви, де жили й творили Панас Мирний та Володимир Короленко. Відповідно, тут чимало туристичних пам’яток. Пропонуємо свій рейтинг цікавих місць в обласному центрі.

Якщо обрати досить популярний маршрут вулицею Соборності до білої альтанки, можна охопити кілька пам’яток за досить короткий проміжок часу.

1. Полтавський краєзнавчий музей

Полтавський краєзнавчий музей

Найбільша колекція пам’яток і предметів історії, археології, природознавства, етнографії та культури в місті й області нараховує близько 300 тисяч експонатів.

Спочатку нову будівлю Земської управи мали зводити у стилі французького ренесансу, але потім вирішили використати в архітектурі національні мотиви. Так з’явився проєкт Василя Кричевського у стилі український модерн з шестикутними отворами вікон і дверей, баштами по боках центральної частини фасаду, кам’яним різьбленням. На фасаді будівлі зображені герби міст Полтавської губернії.

Під час Другої світової, у вересні 1943 року, нацисти пограбували музей та спалили його. Тоді у полум’ї загинула значна частина колекції. Будівлю реставрували лише 1964 року.

2. Свято-Успенський кафедральний собор

Свято-Успенський кафедральний собор

Чинний полтавський храм, розташований на Івановій горі, – пам’ятка козацького бароко другої половини XVIII століття. Саме тут служив дияконом дід Івана Котляревського. Раніше на цьому місці стояла дерев’яна церква. 1748 року козацька старшина вирішила збудувати кам’яний собор. Але завершили його 1770-го. Це була двоповерхова, трикупольна споруда у стилі візантійської базиліки. Пізніше храм отримав ще два куполи над вівтарною частиною й став п’ятикупольним.

Дзвіниця собору – пам’ятка архітектури національного значення. ЇЇ почали будувати 1774-го, але зведення тривало аж цілих 27 років.

1934 року собор зруйнували, залишився тільки фундамент. Лише у 2000-х роках храм відбудували заново завдяки збереженим фотографіям зі грубими порушеннями проектних норм.

3. Музей-садиба Котляревського

 Музей-садиба Котляревського

На місці, де народився наш видатний земляк Іван Котляревський, розташований меморіальний комплекс. Будинок письменника відтворювали за ескізом Тарасам Шевченка, спогадами сучасників та планом садиби, який знайшли в Полтавському обласному архіві. Меморіальний комплекс складається з батьківської хати поета, повітки, комори та колодязя-журавля. У хаті, де мешкав письменник,  є кабінет, світлиця, вітальня, кімната економки і кухня. Будинок містить деталі зі справжнього дому Котляревського: сволоки, частину сіней з дерева.

4. Біла альтанка

Біла альтанка

Розташовану на Соборному майдані колонаду звели до 200-річчя Полтавської битви, вона стала справжньою візитівкою міста. Прогулянка вулицею Соборності до альтанки – найпопулярніший маршрут як місцевих мешканців, так і туристів. Не дивно, адже звідти відкривається чудовий краєвид на долину річки Ворскла, Хрестовоздвиженський монастир та частину міста.

5. Співоче поле Марусі Чурай

Співоче поле Марусі Чурай

Чималий амфітеатр для виступів розташований на території парку «Перемога». Місце проведення масових заходів перебуває зараз у досить занедбаному стані. Попередня полтавська влада обіцяла почати його відновлювати. Попри те, що лави зараз зняті, а сцена вщент розвалена, Співоче поле залишається улюбленим місцем для відпочинку, адже там досить зелено й звідти відкривається краєвид на водойми, розташовані нижче.