Пам'ятники Полтави

Пам'ятники Полтави з цікавою історією. 📷ФОТО

Всі ми знаємо, що у Полтаві багато пам’ятників, які встановлені на честь видатних земляків та знаменних подій. Є також пам’ятники тим, чиє життя та діяльність були пов’язані з Полтавщиною. Але є й такі пам’ятники та скульптури, які стали улюбленими у містян та гостей міста, хоча є більш розважальними.

Лідер по кількості фото 📷

пам’ятник галушці

Найпопулярнішою локацією у Полтаві для фотографування, за нашою версією, є пам’ятник галушці, встановлений на Івановій Горі, поблизу білої Альтанки. Мабуть, немає жодного полтавця, який хоча б раз не зробив фото в ложці. До речі, іноді охочих там сфотографуватися так багато, що доводиться стояти в черзі, та й сама ложка не витримує, вже декілька разів її ремонтували і зміцнювали.

Пам'ятний знак полтавській галушці є обов'язковим пунктом відвідання місцевих весільних кортежів. У цьому зв'язку в полтавців виникла цікава традиція — жених з нареченою фотографуються на тлі пам'ятного знаку, причому один із членів новоствореного подружжя сідає в ложку, а другий — тримається за її кінець, і хто першим ухопиться за ложку, а не всядеться в неї, той і буде головним у родині.

Пам’ятник-мем 🐖

 пам'ятник свині

Наступний пам’ятник став справжнім мемом на початку 2019 року, коли на місцевому телеканалі вийшов сюжет про рік свині, де в кадрі з’являється пам’ятник «Одвічній годувальниці українського народу» і журналістка проголошує: «А це пам’ятник свині 🐷». З подачі «Телебачення Торонто» цей уривок став вірусним, з полтавською свинею почали випускати футболки, а кількість охочих зробити фото з полтавських пам’ятником-мемом зросла в рази.

Ця скульптура розташована на території Полтавської державної аграрної академії. З’явилася вона там у 2003 році. Спочатку скульптори та керівники аграрної академії хотіли бачити на постамент двох ангелів, які несуть свиню, однак цей проект не одержав схвалення з боку священнослужителів. Тому ангелів замінили мініатюрними хлопчиком та дівчинкою, які поганяють величезну свиню прутиком.

На постаменті вирізьблено гучний напис: «Одвічній годувальниці українського народу».

Кажуть, що в студентів академії навіть є спеціальний ритуал, пов’язаний із пам’ятником. Поцілувавши свинку, можна привернути до себе удачу на екзамені чи заліку.

Зауважимо, що не єдиний пам’ятник свині у Полтаві. Ще один пам’ятник свині м’ясної породи знаходиться на території інституту свинарства ім. О.В. Квасницького. Всього в області 6 пам’ятників цій тварині.

Пам’ятник, що приносить удачу

пам’ятник Келіну

А пам’ятником, що приносить удачу, вважається пам’ятник Келіну, що біля парку «Перемога» на Першотравневому проспекті. Проте часто його називають просто «Лев». «Зустрінемося біля лева», – саме так призначають побачення студенти політехніки.

Насправді, монумент називається «Пам’ятник славним захисникам Полтави і доблесному коменданту фортеці полковнику О. Келіну». Встановлений він на тому місці, де колись проходила кріпосна стіна і знаходилися Мазурівські ворота. Саме тут відбувалися бої 21-22 червня 1709 р. Цей пам’ятник було відкрито до 200-річчя Полтавської битви — 27 червня 1909 р.

Існує таке повір’я, яким користуються мешканці та гості міста: потрібно хоча б хвилину потриматися за хвіст лева і одночасно за пащу, тоді задумане здійсниться. Про те, що багато хто вірить в це, свідчить натерті до блиску хвіст та паща лева.

Пам’ятник з міською легендою

пам’ятник водопровіднику з котом

Найновішим в нашій підбірці є пам’ятник водопровіднику з котом, який встановили цієї осені у Сонячному парку Полтави. Скульптура – це подарунок місту від «Полтававодоканалу» на честь 120-річчя з дня заснування підприємства.

Під час відкриття скульптури розповіли, що це втілення міської легенди про надзвичайного кота, який став талісманом полтавського водоканалу.

Згідно з легендою, коли 120 років тому збудували перший водогін у Полтаві, працівники водоканалу помітили, що до них постійно навідується кіт. Пізніше вони помітили, що кіт допомагає знайти загублені речі, чи то інструменти, чи навіть гроші. Котик вів власника до давно загублених речей. Пухнастого назвали Найдою, але кіт не реагував на ім’я, яке б більше підійшло кішці, і прізвисько скоротили до Най.

Надзвичайні здібності кота проявлялися все більше і помітили, що він почав мирити людей, чи допомагати знайти свою «половинку» чи повернути втрачене кохання.

Тепер же ініціатори встановлення скульптури сподіваються, що котик приноситиме достаток і кохання всім, хто до нього торкатиметься.

Схожий пам’ятник є і в Горішніх Плавнях.

Найменший пам’ятник

бронзова скульптура Енею

Найменшим пам’ятником у Полтаві є бронзова скульптура Енею, літературному герою з поеми Івана Котляревського «Енеїда». Встановили його в квітні 2018 року на фасаді ЦУМу. Гроші на нього збирали на краундфандинговій платформі.
До збору коштів долучилося 32 людини. Сума найменшого внеску була 10 гривень, а найбільшого – 5 тисяч гривень. Всього зібрали 18800 гривень.

Загалом, автори ідеї вбачають певний символізм в тому, що скульптура Енея була створена за кошти небайдужих полтавців, так само як і понад сотню років тому пам’ятник Івану Котляревському у Полтаві було збудовано на громадські кошти, які збиралися в 1895—1898 роках. Всього тоді було зібрано 11 768 карбованців 67 копійок.

Еней, зображений на міні-скульптурі, схожий на персонажа з мультфільму «Енеїда» 1991 року. Автор мультиплікаційного втілення «моторного парубка» художник-постановник Едуард Кірич дав дозвіл на використання створеного ним образу й навіть приїхав із Києва на відкриття об’єкта.

Під мініатюрною скульптурою Енею на вулиці Соборності, 28/13 розташовано монету з тризубом і написом «На фарт». Як пояснюють автори проекту, хто її потре, на того чекає удача.

Читати також:

П’ять цікавих туристичних пам’яток Полтави

Парки Полтави: топ-5, щоб погуляти